Добро интервю. Преди 2 години получих покана за подобно интервю точно от ТВ7, но аз не мога да се взема толкова насериозно, та да ходя по телевизии. Отказах им.
Думи на кръстКакво ви говори името Артър Уайн? Това е човекът изобретил нещо гениално - кръстословицата. Първото подобие на сегашните ребуси излиза на 21-ви декември 1913 г. в американския всекидневник "Ню Йорк уърлд".
Уайн работи там като автор на гатанки, анаграми, картинки с разлики и други любопитни загадки за т. нар. забавна страница. Идеята за кръстословицата зрее месеци в главата му. Невижданата дотогава главоблъсканица се ражда по следната технология:
Уайн начертава фигура с квадратчета във формата на диамант, написва в средата думата "забавление" и започва да измисля думи, в които има букви от първата дума. За по-голяма яснота американецът номерира квадратчетата от началото до края и дава обяснителни бележки, които да насочат читателите за откриването на правилните думи в кръстословицата. Дебютът на кръстословицата е успешен.
След тези първи стъпки новият ребус поема по своя славен път. С течение на времето се появяват ребуси в най-различни форми. Най-подходящата за Артър Уайн обаче си остава правоъгълната. И става така, че изобретението на Уайн става любимо занимание на милиони хора по света.
В студиото на "Уикенд с Миа Сантова" гостува Христо Стойчев - човек, който е превърнал тренировката на ума в своя професия . Той разказа, че съвсем случайно е започнал да се занимава с тази необичайна дейност.
Преди компютрите да се намесят във всяка сфера от живота на човека, изготвянето на кръстословица е представлявал дълъг и сложен процес, потвърди Стойчев. Той демонстрира за зрителите как на практика се е изготвяла една от забавните главоблъсканици.
Правенето на лесни кръстословици се оказа по-трудно занимание. Всеки "кръстословичар" има свой речник, който обновява на определени периоди.
Бъдещето на кръстословицата е онлайн, твърди Стойчев. Специалистът по ребуси, обясни, че има разлика между българските и чуждестранните кръстословици. В англоезичните например, се използват всякакви думи, дори прилагателни. При изготвянето на българските кръстословичарите се съобразяват с неписаното правило да се сключват предимно съществителни и имена.
Скандито е по-популярно у нас, докато в чужбина се харесват предимно традиционните кръстословици.
Стойчев застана зад тезата, че общата култура действително помага за решаването на кръстословици, но практиката е в пъти по-полезна. За съставянето им обаче, е абсолютно правило човек да има добър набор общи познания.