Еньовден (24 юни)
Яньовден, Летни Ивановден, рождение на св. Йоан Кръстител
Според вярванията св. Иван Билкобер е заповедник, началник на 77 и половина болести. Срещу болести е насочен и този празник; той е и краят на пролетта. Дотук е крайната точка на слънцето към лятото, оттук се връща. На този ден не се работи. Вярва се, че който види сутрин рано окъпалото се в жива вода “играещо” и “трептящо” слънце, ще бъде здрав през цялата година.
Рано сутринта преди изгрев на този ден жените събират 77 билки и половина; защото на Еньовден билките имат най-голяма магическа сила, след това се "отвръщат", загубват я. Някъде от билки и треви правят венец, провират се през него за здраве, а после го окачват за цяр.
В Тетевен на момите, болни от мерак, дават да пият билки, брани в потайна доба и варени в неначената кладенчова вода.
На Еньовден се правят метли от бял пелин и с тях се мете къщата, за да се изгонят злите духове; стрък от него се носи в пазвата срещу магии. Белият равнец, направен на венец се слага при болен човек за един ден, после се хвърля в реката, за да отнесе болестта. Божурът - в китка - пази моми и невести от уроки и зли очи. Вратигата служи за пропъждане на злите сили; тя е билка разгонка; пъди юди, самодиви и змейове. Гръмотрънът може да раздели мома от залюбил я змей. Изтравничето се използва при баене срещу болести и безсъница. Комунигата също е билка разгонка, употребявана често от врачките. Много важно е любичето (трицветна или миризлива теменуга) - мома, която го носи зашито в дрехата си, ще бъде обичана от всички. Ако даде настойка от него на някой момък, ще се радва на неговата любов. Полудяват по момите и онези, които са пили отвара от омайниче. Венец от перуника, носен от някоя девойка или цветчета от нея, вплетени в друг венец, също помагат тя да бъде харесвана. Росенът е една от най-силно магическите билки; тя е любима на русалките, самодивите и самовилите - предпазва от злото, а също и лекува много болести.
В някои краища има обичай на Еньовден хората да се къпят голи в реката за здраве и плодородие.
Именници: Еньо, Енчо, Яна, Янко.